
Lehetséges az egészséges öregedés
2024-10-12
Krónikus stressz 2. rész – Szív- és Érrendszer tudományosan
2024-11-04
Lehetséges az egészséges öregedés
2024-10-12
Krónikus stressz 2. rész – Szív- és Érrendszer tudományosan
2024-11-04Krónikus stressz 1. rész
A STRESSZ tudományos magyarázata
A kulcs a stresszválasz működésében rejlik, és abban, hogy a modern ember hogyan él vissza ezzel a rendszerrel, ami, mint tudod, hosszú távon egészségügyi következményekkel jár.
Kezdjük azzal, hogy mi a stressz válasz célja?
Röviden az, hogy felkészítse a szervezetet, egy azonnali veszély kezelésére. Ez a válasz mélyen az evolúcióban gyökerezik, és számos fajra jellemző. Amikor egy zsákmányállat ragadozót észlel, a teste események sorozatát indítja el, hogy biztosítsa a túlélést és lehetőleg a DNS továbbörökítését. A válasz három kulcsfontosságú biológiai folyamatban foglalható össze:
Energia mobilizácó
Rendkívüli sebességgel kell energiát felszabadítani, így megemelkedik a vércukorszint. A máj a glikogént glükózzá bontja, ami elárasztja a véráramot, hogy az azonnali cselekvésre, küzdelemre vagy menekülésre (ez a fight or flight) táplálja az izmokat. Eközben az inzulin kiválasztás a hasnyálmirigyben csökken, mert a glükóz raktározás az most nem lesz prioritás. A sejtek inzulin érzékenysége is csökken, hogy azon az oldalon is akadályozott legyen a vércukorszint csökkenés, hogy tényleg minden energia felhasználható legyen. Csodával határos módon csak azok a sejtek lesznek képesek felvenni a cukrot a vérből, amik az életben maradásért dolgoznak majd.
Fókusz és a reakcióidő
A stressz élesíti a kognitív képességeket és a fókuszt azáltal, hogy aktiválja az agy bizonyos régióit, például az amygdalát és a prefrontális kéreget ez a PFC, miközben elnyomja a nem alapvető agyi funkciókat. A szimpatikus idegrendszer (SNS) felkészíti a testet, egy másodpercnél is gyorsabban létrehozható precíz reagálásra.
A túlélés a karbantartással szemben
A szervezet átmenetileg leállítja a nem kritikus funkciókat, például az emésztést, a szaporodást és az immunfolyamatokat. Az utóbbit szeretném kiemelni, ugyanis ezzel kapcsolatban jelenleg is zajlanak az áttörő felfedezések, amik szerint szükséges lehet átformálni a stresszről alkotott képet, de erről később beszélünk. A test az erőforrásait olyan rendszerek felé irányítja, amelyek elengedhetetlenek az azonnali túléléshez, mint például a szív- és ér, valamint a mozgási szervrendszerekhez.
Az akut stressz biológiája szerint két egymást átfedő fázisban aktiválja a szimpatikus idegrendszert és a HPA-tengelyt.
Az SNS aktiválása, ami azonnal megtörténik, úgy jön létre, a hipotalamusz közvetlenül a gerincvelőn keresztül jelet küld a mellékvesekéregnek. A mellékvese katekolaminokat választ ki, elsősorban adrenalint és noradneralint, ugyanakkor az agy közvetlen területei is képesek katekolaminok kiválasztására. Ezek a hormonok növelik a pulzusszámot, kitágítják a légutakat, és szabályozzák a vérkeringés mértékét az erek szűkítésével, azért hogy a fontos területek számára elegendő, a kevésbé fontos területek számára átmenetileg csökkent véráramlás történjen. Az izmok és a máj területén tágítja, az összes többi területen szűkíti az ereket.
A HPA tengely aktiválása egy tartós válasz, tehát hosszabb lefolyású jelenség. A hipotalamusz CRH kortikotropin releasing hormont szabadít fel, amely az agyalapi mirigy elülső részét serkenti az ACTH, adrenokortikotrop hormon felszabadítására. Az ACTH a mellékvesekéregbe utazik, beindítva a kortizol kibocsátását. A kortizol a glükoneogenezis serkentésével, gyakran fehérjékből, és a zsíranyagcsere serkentésével biztosítja az energia folyamatos vérplazmába áramlását.
Az állatok esetében az akut stressz után tehát amikor ragadozó eltűnt, a fiziológiai rendszer szinte azonnal visszatér az alapállapotba. Azért, mert a stressz válasz csak akkor aktiválódik, amikor szükséges, és úgy alakult ki, hogy véget érjen, amikor a veszélyes helyzet megoldódik.
Biológiai mechanizmusok akadályozzák a krónikus stressz kialakulását. A stresszor megszűnésével a paraszimpatikus idegrendszer PNS átveszi az irányítást, és elkezdődik a homeosztázis kialakítása. A kortizol gyorsan csökken, az emésztés folytatódik, az immunrendszer újra aktiválódik és, nem jelzi semmi a jövőbeli stresszorokat. Az emberekkel ellentétben. Az állatok nem merengenek múltbéli eseményeken, és nem aggódnak jövőbeli fenyegetések miatt.
A krónikus stressz problémája az emberekben.
Az emberekben elvont gondolatok, képzelet vagy hosszútávú nyomás hatására aktiválódik a stressz válasz. Ez az akut reakciót krónikus állapottá változtatja, ami megviseli a testet.
A jelenlegi stresszmechanizmusok elképesztően régimódiak a jelenlegi életünkhöz és az agy bizonyos területeihez képest. A határidők, a pénzügyi aggályok, a szociális interakciók ugyanazt a fiziológiai rendszert aktiválják, ami az evolúciós túlélést szolgálja. Míg a kortizol elengedhetetlen az akut stresszhez, a krónikus stressz miatti tartós emelkedése széleskörű károsodást okoz. A stressz reakció deaktiválása gyakran teljesen képtelenség, mivel a pszichológiai stresszorok elhúzódnak vagy rendszeresen visszatérnek. Így pedig a felépülés késleltetetté válik és az egyensúly felborul.
Amikor a stressz reakció folyamatosan aktív, az megzavarja a szervezet azon képességét, hogy fenntartsa a homeosztázist. Ennek pedig számos biológiai hatása van. Az SNS hosszan tartó aktiválása állandó magas vérnyomáshoz és rendellenes pulzusszámhoz vezet. Idővel ez növeli a magas vérnyomás, az érelmeszesedés és a szívbetegségek kockázatát. A krónikus kortizolszint elősegíti az inzulinrezisztenciát, a zsírfelhalmozódást (különösen a zsigeri zsírok) és az izmok lebontását. Ez növeli az olyan anyagcserezavarok kockázatát, mint a 2-es típusú cukorbetegség és az elhízás. A kortizol elnyomja az immunválaszt azáltal, hogy csökkenti a gyulladást, ami mondhatni egy gyógyulási reakció és gátolja a fehérvérsejtek termelését. A krónikus immunszuppresszió növeli a fertőzésekre való hajlamot, lassítja a sebgyógyulást, és akár a rák progressziójához is hozzájárulhat.
A krónikus stressz elnyomja a gonadotropin-releasing hormont (GnRH), így csökkentve a nemi hormonok termelését. Ez szabálytalan menstruációs ciklust, csökkent spermiumtermelést és csökkent libidót okozhat. Emellett a kortizol ugyanazon koleszterin molekulából készül mint a tesztoszteron így a stressz és reproduktív rendszer egyébként is versenyez egymással. A krónikusan magas, vagy hosszútávú kortizolsznt károsítja a neuronokat kifejezetten a hippocampusban, amely a tanulás és a memória szempontjából kritikus agyi régió. Ez rontja a jövőbeni stressz szabályozásának képességét, és hozzájárul a szorongáshoz és a depresszióhoz.
A stressz válasz tulajdonságai már most is azt mutatják, hogy a célja a fizikai, azonnali veszély kezelése, nem pedig az állandó pszichológiai stresszoroké, amik a modern élettel járnak A stressz biológiájának megértése kulcsfontosságú. A stressz nem feltétlenül rossz – sőt szükséges a túléléshez. A probléma a rendszer nem ismerésében rejlik társadalmi szinten. Azáltal, hogy megtanulják felismerni és kontrollálni a stresszt, az emberek kihasználhatják az akut stressz előnyeit, miközben minimalizálják a hosszú távú károsodás kockázatát.
Ehhez nem tudunk itt megállni. Ezt már érted, vagy eddig is tudtad, mégsem sikerül változtatnod az életeden? Muszáj mégjobban megérteni, hogy mi történik.
Hipotalamusz, CRH-t termel, ami integrálja az idegrendszer és más hormonok például a ghrelin és a leptin jeleit, összekapcsolva az energiaállapotokat a stresszre való felkészültséggel. Hiszen mindennek valahol, valamikor kapcsolódnia kell a táplálkozáshoz, az energiafelvételhez. Mivel mindez egyszerre történik, következtetésképpen gyors lefolyású biológiai folyamatról van szó.
Az agyalapi mirigy ACTH-t termel egy a bőr működéséhez szükséges anyagból. Ez rávilágít arra, hogy a stressz válasz hogyan kapcsolódik más rendszerekhez, például a bőrpigmentáció és az endorfinok termeléséhez, a fájdalommoduláció érdekében. A stressz válaszban szinte minden egyszerre történik.
A mellékvese mirigyei által pulzáló mintázatú kortizol kibocsátást a cirkadián ritmusok modulálják. A kortizol felszabadulása időérzékeny, és úgy van kalibrálva, hogy felkészítse a szervezetet a stresszre a nap bizonyos szakaszaiban. Ez embereknél a reggeli csúcspontban jellemző, habár a depressziós és a különböző hangulati zavarok meghatározó tulajdonsága, a nap későbbi akár késő esti szakaszaira áttolódó kortizol csúcs.
A mellékvese medulla az SNS-el párhuzamosan adrenalint és noradrenalint szabadít fel, ami neurotranszmitterként és hormonként is működik. Az erre vonatkozó visszacsatolási rendszerek, az erekben található nyomást érzékelő receptorok amik segítenek a homeosztázis kialakításában. Máris egy kicsit nagyobb rendszerű a stressz válasz, igaz?
Ez időrendi hierarchia szerint a következő
A szimpatikus idegrendszer (SNS) aktiválása
Másodperceken belül a neurotranszmitterek (pl. noradrenalin) kitágítják a pupillákat a megemelkedő fénymennyiséget a melanopszin ganglion sejtek érzékelik, és ez hozzájárul a későbbi kortizol termelődéshez. Azonnal megemelkedik a pulzus és megváltozik a véráramlás. Csökken az emésztés, az immunitás és a szaporodási funkció.
A HPA tengely aktiválása perceken vagy órákon belül beindul, fenntartva a működést, ha a stressz továbbra is fennáll. A kortizol segít fenntartani a vércukorszintet a glükoneogenezis serkentésével és az inzulin gátlásával.
A krónikus stressznek való adaptáció felborítja a hormonális egyensúlyt, elősegítve a maladaptív állapotokat, mint az inzulinrezisztencia, az izomkatabolizmus és a zsigeri zsírlerakódás.
Mit csinálnak a stresszhormonok sejtszinten? A kortizol a glükokortikoid receptorokon (GR) keresztül hat, amelyek szinte minden sejttípusban jelen vannak. A májsejtekben az enzimek, szabályozásával elősegíti a glükoneogenezist. Az izomsejtekben lebontja a fehérjéket, hogy aminosavakat szabadítson fel a glükoneogenezishez. Míg a kortizol akutan immunfokozó, a tartósan emelkedett szintje krónikus immunszuppresszióhoz és szöveti lebomláshoz vezethet.
Az adrenalin és noradrenalin adrenerg receptorokhoz kötődnek, amelyek szövetspecifikusak.
- A Béta-1 receptorok a szívben, Növelik a pulzusszámot és az összehúzódás erejét.
- A Béta-2 receptorok a tüdőben, ellazítják a hörgőizmokat ez fokozza az oxigénfelvételt.
- Az Alfa-1 receptorok az szűkítik az ereket a nem alapvető területeken, átirányítva a véráramlást az izmokba és az agyba.
Gyakran figyelmen kívül marad, hogy a mellékvesekéreg által termelt aldoszteron megőrzi a nátriumot, hogy fenntartsa a vérnyomást akut stressz alatt.
A CRH közvetlenül az immunrendszerre is hat és elősegíti a szisztémás immunszuppressziót.
Érdekesség, hogy a libabőr is eredendően a stressz válaszhoz tartozik, habár ma már teljesen haszontalan, eredetileg barrier szereppel bírt a fizikai sérülések ellen és a testhőmérséklet fenntartását szolgálta. Ez is segít megérteni, hogy a stressz a fizikai rendszerekhez kapcsolódik. Egy másik ősi adaptáció a stressz alatti verejtéktermelés, amit az SNS szabályoz a kolinerg jelátvitel útján. Ez lehűti a testet az intenzív fizikai izgalom során.
Sajnos a legtöbbször észrevétlen az egészségügyi állapotok diagnózisában, hogy a bélhámsejtekben található CRH receptorok segítenek az emésztés lassításában a bélmozgások csökkenése és az enzim kiválasztás által. A krónikus stressz az irritábilis bélszindróma magas kockázatát eredményezi.
Vagy, hogy a krónikus stressz által okozott immunszupresszió után a szervezet szuperkompenzál és nagymértékben emeli az immun funkciót, olyannyira, hogy az immunrendszer már nem válogat. Létrejön az autoimmun állapot.
Vagy, hogy az ismételt SNS aktiváció nagymértékben emeli kockázatot a magasvérnyomás és az érrendszeri problémákra a krónikusan magas noradrenalin szinttel.
Azt, hogy a stressz válaszra mik lehetnek a megoldásaink, nem tudom összefoglalni ebben a videóban, de ha még nincs egy halvány képed sem arról, hogy mi lehet az irány, akkor maradj velem a következő videóban is.
Eredetileg a stressz körön lenne visszacsatolási hurok. A magas kortizolszint jelzi a hipotalamusznak és az agyalapi mirigynek, hogy csökkentsék a CRH- és ACTH-termelést, leszabályozva a HPA-tengelyt a stresszor megszűnése után. A vagus ideg csillapítja az SNS aktivitását, lehetővé téve a PNS számára, hogy visszanyerje az irányítást. A kortizolszint reggelente a legmagasabb, nemcsak a napi kihívásokra való felkészülés, hanem a természetes aktivitási ciklusokhoz való igazodás érdekében is.
Viszont ez az úgynevezett negatív feedback loop nem igazán jön létre a modern életben. Ugyanis a stresszorok nem szűnnek meg igazán, a krónikus stressz maladaptációi miatt pedig a stresszkör egyre intenzívebben pörög a szervezetben. Egyre érzékenyebb a stresszorokra, és egyre kisebb mértékben befolyásolható a negatív feedback loop által. Szóval az akut, természetes stressznek van, a krónikus stressznek nincs belső lekapcsoló rendszere. Főleg, ha a krónikus stressz átformálja az agyi kapcsolódásokat, különösen az amygdalában ami érzelmi az feldolgozásért és a hippocampusban ami a memóriaért és a kortizol szabályozásáért felelős. Ennek eredményeképpen pedig a személyiség is megváltozhat.
Láthatod, hogy igyekszem a legmagasabb minőségű információkat átadni, a tudomány jelenlegi állása alapján. Ezek a videók megszámlálhatatlan órát emésztenek fel a tanulástól a feltöltésig. A tartalom összekapcsolódik a karrieremmel, ezek a videók pedig az eddigi életem munkáját és tanulmányait tartalmazzák.
Kiemelkedően fontosan tartom, hogy hozzájáruljak a magyar nyelvű tudományos kommunikációhoz ezekkel az ingyenes tartalmakkal.
Köszönöm, és nagyra értékelem a támogatásodat, mert segítesz vele a célomban, hogy a mozgás a kultúránk része legyen. A csatornámra kattintva már most több óra magas minőségű edukatív videót találsz. Ha tetszenek ezek a videók, hasznosnak és tanulságosnak találod őket, és van 100 vagy 1000 forintod, akkor támogathatod a munkámat, vagy hívj meg egy kávéra a patreonon keresztül. A támogatásod 100%-ban arra kerül ráfordításra, hogy a legújabb és a legjobb minőségű tudományos információkat hozzam el neked, magyar nyelven.
Ne feledd, az egészséged a te kezedben van! Találkozunk legközelebb! Érjünk el együtt jobb életet.