
A Mitokondriumok elképesztő szerepe az egészségünkben
2024-09-28
Krónikus stressz 1. rész – A STRESSZ tudományos magyarázata
2024-10-25
A Mitokondriumok elképesztő szerepe az egészségünkben
2024-09-28
Krónikus stressz 1. rész – A STRESSZ tudományos magyarázata
2024-10-25Lehetséges az egészséges öregedés
Ebben a részben az öregedésre fókuszálunk egészség és fitness szempontból. Ez egyeseknek érzékeny vagy rendkívül fontos téma.
Kezdjük az elején, hogy honnan öregszünk?
A következő információk tudományos kísérleteken alapuló több évtizedes, évszázados egészségügyi adatok, mégis lehetnek egyéni eltérések a hallott információktól.
Az öregedés a fogantatás pillanatában megkezdődik. Az élet korai szakaszaiban az élettani jelzők emelkedő mintázatot mutatnak. Az emberi fiziológia általánosan a 20-as évek közepén éri el a csúcspontját, ezt a csúcsot pedig számos tényező jellemzi. Az egyik ilyen tényező a prefrontális kéreg (PFC) kifejlődése. A döntéshozatalért, a komplex gondolkodásért, és a személyiségünkért felelős PFC, a 20-as évek közepe táján éri el a teljes fejlettségi szintjét. A második tényező a test növekedése és a szövetfejlődés. 25 éves korára a legtöbb egyén befejezi a fizikai növekedést, ez magában foglalja a csontnövekedést, az izomfejlődést és a szövetek általános érését. A következő a növekedési hormon termelése. A növekedési hormon termelése a pubertás korban tetőzik, majd fokozatosan csökken. Azonban az élet korai szakaszaiban a növekedési hormon termelésének csökkenése még nem elég jelentős ahhoz, hogy drámai módon befolyásolja az általános élettani teljesítményt. A negyedik az izomerő és az izomtömeg, ami a 20-as évek közepén éri el a csúcspontját. Az ötödik a maximális oxigénfelvétel (VO2 max), amely a szív- és érrendszeri és légzési hatékonyság mutatója.
Fontos, hogy specifikus edzésmunkával jelentősen javítható ez a mutató. A legmagasabb fejlettségi szintjét pedig 45 éves kor körül érheti el. Ez a leghosszabb ideig tartó állóképességi adaptáció. A hatodik a reproduktív rendszer egészsége. Mind a nők és mind a férfiak termékenysége általánosan a 20-as évek közepén éri el a csúcspontját. Bár léteznek egyéni eltérések az emberi fiziológia számos pontja a 20-as évek közepe táján tetőzik. Ezen időszak után fokozatos hanyatlás kezdődik, amit genetikai életmód és környezeti tényezők befolyásnak. Ha elmúltál 25 és úgy érzed téged nem érint ez a téma, akkor nagy az esélye annak, hogy tévedsz.
Az előző tényezők csak példaként szolgálnak, hogy megértsük a szervezet nagyjából mindentől független biokémiai csúcsát.
Az öregedés egy összetett, sokrétű folyamat, amelyet biológiai funkciók folyamatos hanyatlása és a metabolikus stresszhez való alkalmazkodás csökkenő képessége jellemez. Ez a folyamat a szervezeten belül sejteket, szöveteket, szerveket, teljes rendszereket érint, ami idővel a betegségek és a halálozás kockázatának növekedéséhez vezet. A sejtek elvesztik az osztódási képességüket és működési hatékonyságukat. Bekövetkezik a sejtciklus visszafordíthatatlan leállása a stresszre és a károsodásra adott válaszként. A DNS mutációk felhalmozódnak, az epigenetikai változások pedig befolyásolják a génexpressziót és a stabilitást. Változások alakulnak ki a DNS metilációban a hisztonmódosításban és a kromatin átalakulásban. A telomerek, a kromoszómák védősapkái, minden sejtosztódáskor lerövidülnek. Ez végül a sejtek öregedéséhez és apoptózisához vezet. A reaktív oxigén fajták angolul reactive oxygen species (ROS), felhalmozódása károsítja a sejtkomponenseket beleértve a DNS-t, a fehérjéket és a lipideket. Deregulált tápanyag érzékelés alakul ki, károsodnak a jelátviteli útvonalak, mint például inzulin és az IGF1, az AMPK és az mTor. A metabolikus változások miatt jellemzőbb az inzulinrezisztencia és a testzsír felhalmozódása. A mitokondriumok energiatermelő hatékonysága csökken, és a fokozott károsodásuk miatt egyre több ROS-t gyártanak. Az őssejt kimerülés miatt a szövetek általános regenerációs képessége csökken. Megváltozik az intercelluláris kommunikáció tehát változások jönnek létre a sejtek közötti jelátvitelben.
Az előző részben beszéltük, hogy a sejten belüli és sejten kívüli kommunikáció fehérjékbe kódolt információk által történik. Viszont ezek a fehérjék nem mindig sikerülnek jól, genetikai mutációból vagy egyéb okokból. A proteosztázis a fehérjeszintézis egyensúlyát jelenti. Amíg képes több fehérjét gyártani a szervezet, addig nem annyira nagy gond, ha valami nem sikerül, vagy egy fehérje időközben megsérül, mert ki lehet javítani a hibát. Viszont idővel csökken a fehérjeszintézis képessége, így csökken a proteosztázis. Ez azt jelenti, hogy a fehérje homeosztázis csökkenésével felhalmozódnak a nem jól sikerült vagy sérült fehérjék. Csökken az izomerő a csontsűrűség és a szív és érrendszeri hatékonyság. Csökken az immunválasz, ami fokozott fogékonyságot jelent a fertőzésekkel és betegségekkel szemben.
Bekövetkezik az érzékszervek képességének csökkenése, beleértve a látást, a hallást és az ízlelést. Romlik a memória képessége, az információfeldolgozás sebessége és a problémamegoldó képesség.
Előfordulhat depresszió és szorongás. Változások alakulnak ki a társadalmi szerepekben és a kapcsolatokban, amelyek gyakran a magány és az elszigeteltség érzéséhez vezetnek.
Lehet, hogy hihetetlen, de a megfelelő eszközökkel nagyon pontos méréseket lehet végezni az öregedés folyamatát illetően. Az öregedés biomarkerei olyan mutatók, mint a telomérhosz, az epigenetikus órák és az anyagcseremarkerek, funkcionális szempontból pedig a fizikai teljesítmény tesztek, fogáserő, járási sebesség, kognitív értékelések és és a VO2max.
Klinikai indikátorok az életkorral összefüggő betegségek és állapotok, mint a szív- és érrendszeri betegségek, a cukorbetegség és a csontritkulás.
Következményképpen megnövekedhet az igény az orvosi ellátás, a tartós ápolás és segítő szolgáltatások iránt.
Összességében mindez hat az életminőségre, a függetlenségre és a pszichológiai jólétre.
Az élet minden szinten a teljesítmény függvénye.
Az öregedés természetes, elkerülhetetlen folyamat, amely biológiai, fiziológiai, szociológiai és pszichológiai változásokat foglal magában.
Az öregedés mechanizmusainak és hatásainak megértése kulcsfontosságú az egészséges időskort, az életminőséget és az idősödő népességből fakadó kihívások mérséklését célzó stratégiák kidolgozásához.
Úgy gondolom, már látod, hogy egyáltalán nem mindegy milyen fizikai állapotban vagy kortól függetlenül. Bármilyen életszakaszban vagy hozzávetőlegesen látható, hogy onnan milyen életminőségre számíthatsz az idős korodban. A következő részekben megbeszéljük ezeket a részleteket is