vo2max
Healthspan Metrics 1.rész – VO2max, avagy FITNESZ
2024-12-11
a lábak ereje
Healthspan Metrics 3.rész – A LÁBAK ereje – a FÜGGETLENSÉG
2024-12-20
vo2max
Healthspan Metrics 1.rész – VO2max, avagy FITNESZ
2024-12-11
a lábak ereje
Healthspan Metrics 3.rész – A LÁBAK ereje – a FÜGGETLENSÉG
2024-12-20

Healthspan Metrics 2.rész
SZORÍTÓERŐ, avagy ablak az IDEGRENDSZERBE

Üdv a Healthspan Metrics három részes sorozatban, amiben a kulcs indikátorokat kutatjuk egy hosszú és egészséges élethez.

Ilyen a VO2max, a szorítóerő és a lábak ereje. Ez a sorozat második része, amiben a szorítóerőre koncentrálunk, mégpedig, hogy miért fontos az egészséghez, mi a szerepe a mindennapi tevékenységekben és az általános vitalitásban.

Ha még nem olvastad az első részt, akkor azt is javaslom, ha érdekel az egészség és teljesítmény témája.

A szorítóerő

A szorítóerő ritkábban kerül előtérbe a tudományos kommunikációkban, ugyanakkor kritikus szerepe van az általános egészségben és a funkcionalitásban. A hosszú élet kutatásában alapvető biomarker és ebben a részben feltárjuk a fiziológiai, idegi és hormonális hátterét, az összefüggését különböző egészségügyi következményekkel, valamint a mindennapi tevékenységeinkben betöltött fontosságát. Most lehet, hogy egy üveg kinyitására gondolsz, vagy nehéz dolgok, például a bevásárlás cipelésére, viszont ennél sokkal mélyebb jelentőséggel bír.

Tudományos tanulmányok és adatok bizonyítják, hogy a fogáserő nem csupán a kéz és a karizmok erejét tükrözi, hanem az egyén egészségi állapotának és vitalitásának döntő mutatója. Mivel a markolat erőssége a kéz és az alkar izmok által jön létre, egyszerű fizikai tulajdonságnak tűnhet, viszont a markolat erejét egyre inkább az egészségi állapot, a funkcionális képességek, sőt a halálozás értékes predikturaként ismerik el. A fogóerőt elsősorban az alkar izmai határozzák meg, beleértve a flexor digitóum szuperficiáliszt és profunduszt, a flexor pollicis longust és a kéz belső izmait. Ezek az izmok összehangoltan dolgoznak, hogy előállítsák a tárgyak megfogásához szükséges erőt. Az inak továbbítják ezt az erőt a kéz és az ujjak csontjaira. A szorítás komplex idegi útvonalak által kontrollált, és ezek az útvonalak összekapcsolják az agyat az izmokkal. A központi idegrendszer kulcsszerepet játszik, olyan jeleket küld, amelyek kontrollálják a fogás erejét és pontosságát. Ez azt jelenti, hogy a fogáserő nem csak az izmoktól függ, hanem az idegrendszertől is.

Így a napi feladatok elvégzésében betöltött közvetlen szerepe mellett, a markolat erőssége mélyen összefonódik a neurológiai és hormonális egészséggel, tehát az egyén fiziológiai állapotának átfogó jelzője lehet. A szorítás erejének szabályozása túlmutat az izmokon és a csontokon. Összetett idegi mechanizmusokat foglal magában. A gerincvelő motoros neuronjai beidegzik a kéz és az alkar izmait, és olyan jeleket továbbítanak az agyból, amelyek elindítják és szabályozzák az izom-összehúzódást. A legtöbb izom így működik, viszont a felső végtag ereje olyan magas precízió mellett jön létre, ami kivételes. A markolat pontosságát és erejét a cororticospinális tractus modulálja, ami a finom motoros mozgásért felelős. Ezen kívül az izmok és inak proprioceptiv visszacsatolása tájékoztatja az idegrendszert a kéz helyzetéről, és a kifejtett erő mértékéről, lehetővé téve a valós időben történő módosítást.

Evolúciós mértékben olyan szignifikáns és egyedülálló képességről van szó, ami nagyban összefügg a jelenlegi életünkkel. Ezen működés erőssége és precíziója elengedhetetlen az olyan feladatokban, mint az írás vagy az eszközök használata. Az erős markolat létfontosságú a függetlenség megőrzésében, különösen az idős felnőtteknél, akiknél a csökkenő fogáserő nehézségeket okozhat az önellátás elvégzésében.

A fogáserő hozzájárul az általános biztonsághoz és egyensúlyhoz. Megakadályozhatja az esést, ami nagyon gyakori és komoly kockázat az idősek körében. Az erős fogás fenntartása létfontosságú az általános populációban, ugyanis kritikus szerepet játszik a teljesítményben és a sérülések megelőzésében. A fogáserő nem csak az izomerőt tükrözi, ez egy ablak az idegrendszerbe és a hormonális egészségbe.

A szorítás erejét szabályozó idegi kapcsolatok az agy általános állapotához kapcsolódnak. A fogáserő csökkenése a neurodegeneráció korai figyelmeztető jele lehet, ezért gyakran használják markerként neurológiai értékelésekben. A szorítóerő csökkenése olyan neurológiai rendellenességek, mint a Parkinzon-kór és a Szklerózis-multiplex egyik korai jele lehet. Ez azért van mert ezek az állapotok befolyásolják a kézmozgás szabályozásáért felelős motoros pályákat. Ezen kívül a kutatások kimutatták, hogy az alacsonyabb fogáserő a kognitív hanyatlás és a demencia nagyobb kockázatával járhat. A hormonok jelentős szerepet játszanak a fogáserő szabályozásában is.

A tesztoszteron kritikus fontosságú az izomtömeg- és erő fenntartásához. A növekedési hormon és az inzulin szerű növekedési faktor-1,  az IGF1, hozzájárulnak az izomnövekedéshez és a regenerációhoz. Ezeknek a hormonoknak a csökkenése, amely általában az öregedéssel együtt jár, csökkent izomerőt, ennek következtében a fogáserő csökkenését eredményezheti. A kutatások kimutatták, hogy a markolat erőssége szorosan összefügg az általános egészségi állapottal és a hosszú egészséges élettartammal. A tanulmányok azt mutatták, hogy az alacsonyabb szorítóerő a szív- és érrendszeri betegségek, a stroke és a halálozás nagyobb kockázatával jár együtt. Annyira megbízható mutatónak bizonyul, hogy egyes kutatók az öregedés biomarkerének nevezik.

A The Lancet egyik tanulmánya szerint, a fogáserő minden 5 kg-os csökkenésével, 17%-kal nőtt a szív- és érrendszeri halálozás kockázata, 9%-kal nőtt a stroke kockázata, és 7%-kal nőtt a minden okból bekövetkező halálozás kockázata. A szorítás erőssége összefüggésbe hozható a kórházba kerülési arányokkal, a műtét utáni felépülések eredményével, vagy akár a különböző fizikai fogyatékosságok kialakulásának a valószínűségével.

Idősebb felnőtteknél a gyenge szorítás a törékenység állapotával jár, ami csökkent izomerővel, állóképességgel és fiziológiás funkcióval jellemezhető. Ezáltal növekedhet a további egészségügyi következmények kockázata.

A szorítóerő mérése.

A szorítóerő pontos mérése egyszerű, és egy dinamométernek nevezett eszközzel elvégezhető.

A markolat erőssége kortól és nemtől függően változik, a csúcserősség jellemzően a 20-as és a 30-as években jelentkezik, majd fokozatosan csökken.

  • A 20 és 29 éves kor közötti férfiak átlagos fogásereje jellemzően 40 és 50 kg között van, még az azonos korcsoportba tartozó nőknél 25-35 kg között mozog.
  • 60 és 69 éves kor között ezek az értékek körülbelül 30-40 kg-ra csökkennek a férfiaknál, és 20-30 kg-ra a nőknél.


Ezek az értékek segíthetnek felmérni, hogy jelenleg hol szerepelsz, és fennállhat-e a kapcsolódó egészségügyi problémák kockázata. Az életkor előrehaladtával a szorítás erősségének a megőrzése egyre fontosabbá válik. Az izomtömeg- és erő csökkenése az öregedés következménye, amelyet szarkopéniának neveznek, a fogáserő jelentős csökkenéséhez vezethet.

Ez a csökkenés a fizikai funkciók csökkenésével, a másoktól való nagyobb függéssel, valamint az esések és törések nagyobb kockázatával jár.

A jó hír az, hogy aktív életmóddal mérsékelhető a fogáserő csökkenése. Specifikus gyakorlatatokkal pedig javítható a fogáserősség. Az olyan eszközök használata, mint a marokerősítők, illetve az olyan tevékenységek, mint a súlyemelés, a fal- vagy sziklamászás, illetve a különböző lógások és cipelések, nagyszerű módszerei lehetnek az erős markolat kialakításának és fenntartásának. A rendszeres erősítő edzés segíthet leküzdeni az öregedéssel együtt-járó természetes hanyatlást, így hosszabb ideig maradhatsz független, aktív és egészséges.

Tekintettel prediktív értékére, a szorítóerő mérése döntő szerepet játszhat az életkorral összefüggő hanyatlás megelőzését, és az idősebb felnőttek életminőségének javítását célzó közegészségügyi kezdeményezésekben. 

A szorítóerő sokkal több, mint annak a mértéke, hogy mennyire erős az egyén keze. Az általános egészségi állapot, a funkcionális képességek és a hosszú élettartam létfontosságú mutatója. A neurológiai funkciókkal, hormonális egészséggel és a mindennapi fizikai képességekkel való kapcsolata miatt, az egyén egészségi állapotának méréséhez elengedhetetlen mérőszám. 

Ahogy a kutatások továbbra is az öregedés és az egészség összetettségének megértésére irányulnak, a szorítóerő kiemelkedik, mint egyszerű, de nagyon hatékony eszköz, az egészségügyi állapot értékelésére és javítására. Az életminőség javítása és az egészség fejlesztése érdekében prioritásként kell kezelni a markolat erősségének fenntartását vagy javítását, különösen az életkor előrehaladtával.A Healthspan Metrics  sorozat következő részében az alsótest erejével foglalkozunk, ami a mobilitás és a függetlenség alapja. Fedezd fel, miért elengedhetetlenek az erős lábak a megfelelő öregedéshez!

Ne feledd, az egészséged a te kezedben van. Találkozunk legközelebb. Érjünk el együtt egy jobb életet!