A mellizom talán az egyik legférfiasabb izom a testen. A domború mellkas a domináns férfi jelképe. Így a férfiak kifejezetten nagy hangsúlyt fektetnek az edzésére, ennek ellenére mégis rengeteg tévhit van, a mell-gyakorlatokkal kapcsolatban. A működésének a megértése szükséges lehet az edzéstervezéshez.
Nincs alsó vagy felső mellizom. A mellkas izomzatát szinte teljesen a Pectoralis major, a mellizom adja. A kulcscsontról és a szegycsontról ered, és a felkarcsonton tapad. Rögzíti a kulcscsontot, illetve közelíti a két felkart. A felkar forgatásában, illetve a toló mozdulatokban dolgozik. Javítja a tartást. Alatta helyezkedik el a Pectoralis minor, a kis mellizom, amit nem lehet a nagy mellizomtól függetlenül dolgoztatni, mert együtt dolgozik a nagy mellizommal.
A ferdepados, az egyenes pados, és a tárogató mozdulatok azért vannak, hogy a mellizmot a teljes funkciója szempontjából meg tudd dolgoztatni. Mint minden gyakorlatnál, az elsődleges szempont mindig a formai kivitelezés. Csak másodlagos lehet a terhelés és harmadlagos az ismétlés szám. Ezért először, egy olyan gyakorlatot válassz, aminek a pontos végrehajtása ismert számodra, és meg is tudod csinálni azt.
A leghatékonyabb feladat a fekvőtámasz. Ennél a feladatnál megtanulhatod a mozdulatot úgy, hogy közben az egész tested aktívan tartod.
(A fekvőtámasz nem javasolt túlsúly, vagy gerincproblémák esetén.)
A pontos kivitelezésből néhány ismétlés elegendő lehet, hogy teljesen lefáraszd az izomzatodat. Eleinte végezz 4-5 sorozatban, 2-5 ismétlést. Ha ez már megy, akkor folytasd az edzést tárogatással kézisúlyzóval. Légy türelmes és kitartó.